הקווים האדומים שלנו: איך לא לכתוב אלינו דיווח?

תזכורת: הכצעקתה היה אתר פעיל עד 2015, וכיום הוא במתכונת ארכיון. אנחנו לא מקבלות לפרסום דיווחים חדשים.

הדרך הצפויה ביותר לשתף אותנו בסיפורים כרוכה, פעמים רבות ולמרבה הצער, בהחלפת הסקסיזם שאנו חשופות אליו בגזענות. כאמור, זוהי דרך צפויה – צפויה ובלתי יעילה. היא אינה יעילה משום שהטרדות רחוב מגיעות ממספר רב של ילדים, נערים וגברים, והן אינן קשורות אך ורק לצבע העור שלהם, למבטא, לעדה ממנה הגיעו או לאמונה הדתית בה הם אוחזים. כאשר דיווח על הטרדה מציג מאפיין של המטריד כסיבה והכצדקה להטרדה, הבעיה האמיתית נעלמת ברקע: ההטרדה עצמה, והעובדה שבכל שכבות האוכלוסייה: אשכנזים ומזרחים, יהודים וערבים, חרדים וחילוניים-ספקנים תופעה זו קיימת בדרכים ובצורות שונות.

היאחזות במיתוסים אינה משרתת את מטרת האתר. שולחות הדיווחים מתבקשות להימנע מציון מאפיינים גזעניים, עדתיים ודתיים כהסבר להטרדה עצמה.

עדיין בספק לגבי הדיווח שאתן עומדות לשלוח? השתמשו בכלל האצבע של האתר: כמה מהשורות או הפסקאות מוקדשות לתיאור עדתו, דתו או מוצאו של המטריד, וכמה להטרדה עצמה? דיווח אשר אינו חושף את רקע המטריד ושם את ההטרדה עצמה ואת תחושותייך לגביה (להבדיל מתחושותייך לגבי מוצאו של המטריד באופן כוללני) במרכזו הוא דיווח מהסוג שאנו רוצות לראות כאן; דיווחים אשר מצביעים על ההטרדה עצמה כבעיה, ולא על הקבוצה אליה משתייך המטריד.

בנוסף, איננו יכולות לפרסם דיווחים אשר הגיעו מצד שלישי, ולא מהמדווחת עצמה. לדיווחים האלו, מצד שלישי שלא פעל (להבדיל מדיווחי הצל"ש), אנחנו מתייחסות כדיווח צד ג'. דיווח צד ג' מתאר מצב בו המדווח/ת צפה במקרה מהצד ולא היה מושא ההטרדה ולא התערב או ניסה לעזור מסיבות שונות. לעיתים אנו מקבלות דיווחי צד ג' שהם תוצאה של כוונה טובה לספר סיפור של אשה אחרת. אנו באתר מאמינות שלכל אדם יש אוטונומיה על הסיפור שלו וזכותו לכתוב אותו כראות עיניו, כך שהניסיון לספר סיפור של אחרת הוא בעייתי מבחינת תפיסת האוטונומיה. יחד עם זאת, לעיתים עולה רצון לכתוב על סיפור קשה שסיפרה לנו אשה קרובה אלינו ושהחשיפה אליו טלטלה אותנו ופגעה בנו בעקיפין, מה שמכונה- פגיעה משנית. על כן, דיווחים מצד שלישי שלא חווה את הפגיעה יפורסמו רק אם הם עוסקים בחווית הפגיעה המשנית של הכותב/ת כמי שהיתה עדה לאירוע מצפייה או מהאזנה לסיפור, ולאחר קבלת אישור מצד הנפגע/ת אם הדיווח חושף פרטים לגבי הפגיעה. במידה ולא ניתן לבקש אישור שכזה – לא נוכל לפרסם דיווח שכזה. איננו מעודדות שתיקה והתעלמות, אבל גם איננו מעודדות חשיפה כפויה בשם מי שיתכן ולא מעוניין בכך. לתשומת לבכן/ם.

תגובה אחת

סגור לתגובות.