שאלות נפוצות

האם אתן חבורה של פמינאציות משולהבות שונאות גברים?

לא. רבים, במיוחד גברים, אינם מודעים להיקף ולחומרת ההטרדות שילדות, נערות ונשים חשופות אליהן כאשר הן נמצאות במקומות ציבוריים. הכצעקתה קם כדי לחשוף את הטרדות הרחוב בישראל, להילחם בהן ולתת במה לקולן של נשים ואנשים המעוניינות בחיים בטוחים וחופשיים יותר.

על הטרדה מינית שמעתי, אבל מה זו הטרדת רחוב?

הטרדת רחוב (street harassment) היא צורה של הטרדה מינית המתרחשת במקומות ציבוריים. היא שואבת את כוחה, בין השאר, מהאנונימיות היחסית של המפגש במקום ציבורי ועל תזכורת מתמשכת לקבוצות מוחלשות (נשים ולהטב"ק, למשל) שהן "חלשות", שהן "נמצאות תחת פיקוח" כי תמיד "מישהו יכול לפגוע בהן", אז כדאי להן לחייך ולעזוב מהר את המקום. בעוד שבישראל קיים החוק המתקדם בעולם כנגד הטרדה מינית, והוא מכסה מקרים בהם ההטרדה היתה חד פעמית (וזהו המקרה עם רוב הטרדות הרחוב) – אנחנו ממשיכות וממשיכים לחיות עמה. אם איננו מוכנות לקבל יותר הטרדה מינית כצורת התנהגות לגיטימית בבית ובמשרד, מדוע שנסכים לה ברחוב, מזרים?

ומה אם אני גבר שרואה אישה יפה ורוצה להחמיא לה? זה הופך אותי למטריד?

חלק מאיתנו לא יחשיבו "היי, מותק!" או נעיצת מבט ופליטת "וואו!" כאמירה מעליבה. חלק כן. אחרות יכולות לחשוב שזה מאיים על בטחונן (במיוחד אם מדובר במישהי שעומדת לבדה בתחנת אוטובוס בשעות הלילה), כאמירה גסת רוח או כמאורע מעצבן מאוד. זכרו שמרבית הנשים חשופות להטרדות והערות על בסיס קבוע, חלקן באופן יומיומי. כרבע מהנשים עברו או יעברו תקיפה מינית במהלך חייהן. מה שנחשב "מחמאה" בעינייך יכול להיות תזכורת כואבת בעיניהן. ככלל, ישנם הרבה "אזורים אפורים" כשזה מגיע להטרדות רחוב. במקום לחשוב מה לא יעבור את הגבול, נסה פשוט להתייחס בכבוד לכל אישה – ואדם – שאתה פוגש.

מה הסיפור עם עמדת האתר בנושא גזענות? איך היא קשורה להטרדה מינית?

החלפת סקסיזם (אשר מתבטא בהטרדות רחוב) בגזענות היא טעות נפוצה ומצערת אשר אינה עוזרת לאף אחד מן המאבקים החברתיים. ישנם סטריאוטיפים חמורים על גברים מקבוצות אוכלוסייה שונות, אשר לכאורה מטרידים יותר. הסטריאוטיפים הללו טועים ומטעים, ובהכצעקתה אנו מבקשות משולחות הדיווחים שלא לפול לטעות זו. אם את חושבת שהעדה, הדת או המוצא של האדם שהטריד אותך רלוונטיות ובלתי נפרדות מהדיווח, אנא וודאי שהסיבה אינה גזענית ומוסברת היטב בדיווח – ולא כ"תירוץ" להתנהגותו של המטריד.

אבל הטרדה מינית היא דבר שמשתנה בין תרבות לתרבות, לא?

הטרדות מיניות קיימות בכל תרבות בצורות שונות, וזה לא מצדיק את קיומן. האשמת תרבות, עדה או דת אחת בהטרדת יתר מסיטה את הזרקור מהבעיה עצמה, ומעבירה אותנו לדון בנושאים שאינם אי שוויון מגדרי. נכון שגזענות, סקסיזם ולאמונות קשורים קשר עז אחד בשני, אך הכצעקתה פועלת כדי לחשוף חלק מקשר זה – את החלק המגדרי.

אני גבר שלאחרונה עבר הטרדת רחוב מאישה. למה שלא תפרסמו את הדיווח שלי?

הטרדת רחוב נפוצה יותר בקרב נשים וטרנס, ואתר זה מתמקד בהן. אין זאת אומרת כי הטרדות על רקע מגדרי כלפי קבוצות אוכלוסייה אחרות אינן קיימות, אך אתר זה אינו מתמקד בהן.

הסתכלתי באתרים האחרים, ושם מאשרים שליחת תמונות של המטרידים. למה לא כאן?

כרגע, בשלבים הראשוניים בהם האתר נמצא, אנחנו רוצות להימנע מכך. עם זאת, אין זה אומר שאנחנו לא רוצות תמונות עם הדיווחים שלכן. שולחות דיווחים מוזמנות לצרף תמונות של המקום בו התרחשה ההטרדה.

הטרדת רחוב זה לא משהו שצריך פשוט לקבל כחלק מהמחיר של חיים בעיר כאישה?

לא. מיסים עירוניים הם חלק מהמחיר שיש לקבל כחלק מהחיים בעיר, ונשמח לראות אותם מושקעים בפתרונות ובמאבק בהטרדות הרחוב.

את לובשת מיני ומחשוף ומצפה באמת שלא לקבל תגובות? זה לא קצת נאיבי?

ראשית, לא. אף אחת אינה חושבת לעצמה: "אם אתלבש כך, בטח מלא גברים יטרידו אותי ברחוב. הם ייגשו אליי, יציעו לי הצעות מגונות וינסו לשלוח ידיים. לבטח אזכה לשלל הערות מבזות ומשפילות, איזה כיף!". אותה אישה חושבת לעצמה, שבא לה ללבוש את הבגדים האלה, וזהו. ולאף אחד אין זכות להתייחס אליה בצורה מגעילה ומבזה רק בכלל שאותה בחורה בחרה להתלבש בדרך מסויימת.
שנית, מחמאה אינה מחמאה אם היא גורמת לאדם להרגיש שלא בנוח, או מאויים.

אבל מה הטעם באתר אם המטרידים לא יהיו אלו שיקראו אותו?

למעשה, ישנם כמה וכמה טעמים. ראשית, רוב הנשים שעברו הטרדת רחוב אינן יכולות להגיב לה בזמן התרחשותה מסיבות שונות. כאן אפשר לדבר על זה, לשתף אחרים ואחרות – ולדעת שיאמינו לך ולא ישפטו אותך. שנית, אם יתקבלו מספר דיווחים שדומים אחד לשני בפרטיהם, ניתן לפנות למשטרה כדי לעשות משהו בנדון. אנחנו נעלה לאתר מיידית כל דיווח שיגיע אלינו ביומיים שלאחר ההטרדה. שלישית, לא לחינם אנו קוראים לסיפורים שלכם ושלכן "דיווחים" – מבחינתנו, אלו הן ראיות שאנו צוברות לקראת דיון ציבורי מקיף בנושא. ואם נתרום לקיומו של אחד כזה, ולמודעות לגבי היקפי התופעה, עשינו את שלנו.

אבל אם "המטריד" שלך חתיך, את תרצי את זה, לא?

אין קשר בין הטרדת רחוב למיניות או סקס. הקשר הוא בין הטרדת רחוב, כח והשתקה. כח שאנחנו לוקחות בחזרה, דיווח אחר דיווח.